facebook
Audiobook:
O Janku przyjacielu młodzieży
autor: Maria Kączkowska
odcinek 33: Zadanie życia spełnione


W Waszych intencjach modlimy się codziennie
o godzinie 15:00 w Sanktuarium
M.B.Wspomożycielki Wiernych w Szczyrku
Za Tomka z W
Piotr
2020-03-29 19:05:04
Proszę o modlitwę w intencji mojego taty - aby szybko wrócił do zdrowia. Jest po ciężkiej operacji i w stanie zagrażającym życiu.
Krzysztof
2020-02-15 22:26:08
Proszę Boga Ojca w imię Pana Jezusa za wstawiennictwem Matki Najświętszej o opiekę od zła, szczęśliwą podróż i błogosławieństwo we wszystkich sprawach dla rodziny Jana.
Jan
2020-01-29 13:28:49
Blogi:
Agnieszka Rogala Blog
Agnieszka Rogala
relacje między rodzicami a dziećmi
Jak nie kochać dzieci.
Karol Kliszcz
pomiędzy kościołem, szkołą a oratorium
Bezmyślność nie jest drogą do Boga
Karol Kliszcz Blog
Łukasz Kołomański Blog
Łukasz Kołomański
jak pomóc im uwolnić się od uzależnień
e-uzależnienia
Andrzej Rubik
z komżą i bez komży
Tożsamość
Andrzej Rubik Blog
Maria Fortuna-Sudor Blog
Maria Fortuna-Sudor
na marginesie
Strach
Tomasz Łach
okiem katechety
Bóg jest czy nie jest?
Tomasz Łach Blog

Archiwum

Rok 2014 - marzec
Jak wybrać wyższą uczelnię

Grażyna Starzak

strona: 12Kandydaci na studia mają już niewiele czasu, aby zdecydować, jaki kierunek, na jakiej uczelni chcą studiować.

Z podsumowania ubiegłorocznej rekrutacji wynika, że najbardziej obleganym kierunkiem po raz kolejny okazała się informatyka. Tradycyjnie dużym zainteresowaniem cieszyły się prawo i zarządzanie. A także kierunki ścisłe i techniczne, np. automatyka i robotyka, a także mechanika i budownictwo. Wydziały oferujące wykształcenie techniczne, mimo niżu demograficznego, odnotowują ciągły wzrost liczby studentów. To nie dziwi, zważywszy, że absolwenci tych kierunków nie mają problemów ze znalezieniem zatrudnienia. Takie a nie inne wybory kandydatów wskazują, że młodzież traktuje wiedzę jak kapitał, który ma procentować w przyszłości interesującą i satysfakcjonującą finansowo pracą.

Oszacujmy siłę potencjalnego wykształcenia

Trudna sytuacja na polskim rynku pracy jest impulsem do tego, aby decyzję, gdzie i co studiować, dobrze przemyśleć. Dyplom ukończenia studiów nie jest przepustką do kariery i czasem nie gwarantuje pracy.
Wybierając uczelnię i kierunek studiów warto sprawdzić, jakie perspektywy czekają absolwentów na rynku pracy. Można o to pytać studentów ostatnich lat, można zasięgnąć języka w biurach karier istniejących już przy większości państwowych uczelni. Nie zaszkodzi też przejrzeć wszelkie możliwe rankingi – przeprowadza je każdy z szanujących się tygodników.

Prześwietlamy uczelnię

Pracownicy odpowiedzialni w firmach za rekrutację radzą kandydatom na studia przyjrzeć się, jak wygląda program wybranego przez nich kierunku; czy jest bardziej nastawiony na teorię, czy też na umiejętności praktyczne. W rankingach szkół wyższych najwyższe miejsca zajmują te uczelnie i kierunki, gdzie program dostosowany jest do potrzeb gospodarki i konstruowany z myślą o zainteresowaniach studentów. Wysokie lokaty otrzymują również szkoły, które starają się zapewnić swoim studentom możliwość odbycia praktyki w polskich i zagranicznych zakładach pracy. Uczelnie niepaństwowe z kolei starają się zatrudniać jak największą grupę menedżerów, którzy najzdolniejszym studentom już na studiach proponują zatrudnienie w swoich firmach.
Nie bez znaczenia dla przyszłego studenta będzie też to, jaką kadrą i jaką bazą laboratoryjną dysponuje dana szkoła. Na najbardziej prestiżowych uczelniach studenci sami wybierają, jakich przedmiotów i u kogo chcą się uczyć. Taka sytuacja powoduje, że zatrudnieni tam wykładowcy stale podnoszą kwalifikacje.

Zawody przyszłości?

Analitycy rynku pracy uważają, że najbezpieczniejsze, jeśli chodzi o szansę zatrudnienia, są wciąż kierunki związane z finansami, bankowością, ubezpieczeniami.
Coraz trudniej w Polsce będzie znaleźć zajęcia absolwentom kierunków nauczycielskich. Do niedawna eksperci nie polecali studiów medycznych. Ale z chwilą wejścia naszego kraju do UE zwiększyły się szanse młodych polskich lekarzy na dostatnie życie. Jeśli oczywiście zdecydują się na emigrację.
Naukowcy z Rządowego Centrum Studiów Strategicznych szacują, że w ciągu najbliższych dziesięciu lat wzrośnie zapotrzebowanie na absolwentów zawodów nowoczesnych. Poszukiwani będą np. agenci biur pomagających w prowadzeniu działalności gospodarczej i specjaliści od e-marketingu i e-handlu. Nie zabraknie pracy również dla informatyków, operatorów sprzętu optycznego i elektronicznego oraz fizyków i chemików. Poszukiwani będą wykwalifikowani pracownicy do opieki nad chorymi w domach dla ludzi w podeszłym wieku oraz opiekunowie społeczni. Duże szanse na zatrudnienie – zwłaszcza w takich krajach, jak Niemcy, Włochy, Holandia, Wielka Brytania – wciąż będą mieć pielęgniarki z dyplomem szkoły wyższej. Ta prognoza oparta jest na szybko wzrastającej w krajach europejskich liczbie ludzi starszych potrzebujących pomocy. W dużym tempie rośnie też liczba prywatnych gabinetów medycznych. A tam, oprócz lekarzy, jest potrzebny wysoko wykwalifikowany personel medyczny średniego szczebla.
Jeśli chodzi o zawody politechniczne w cenie będą te dające uprawnienia do budowy dróg i mostów. Na brak zajęcia nie powinni też narzekać w przyszłości księgowi, dentyści, dietetycy, optycy i psychologowie. Ci ostatni już od kilku lat mają ręce pełne roboty, bo życie w ciągłym napięciu, w ferworze licznych obowiązków, nie pozostaje bez wpływu na naszą psychikę.