facebook
Audiobook:
O Janku przyjacielu młodzieży
autor: Maria Kączkowska
odcinek 33: Zadanie życia spełnione


W Waszych intencjach modlimy się codziennie
o godzinie 15:00 w Sanktuarium
M.B.Wspomożycielki Wiernych w Szczyrku
O ustanie pandemii corona wirusa
Staszek
2020-05-29 10:06:03
W intencji wszystkich MAM
Ala
2020-05-29 10:04:41
Za Tomka z W
Piotr
2020-03-29 19:05:04
Blogi:
Agnieszka Rogala Blog
Agnieszka Rogala
relacje między rodzicami a dziećmi
Jak nie kochać dzieci.
Karol Kliszcz
pomiędzy kościołem, szkołą a oratorium
Bezmyślność nie jest drogą do Boga
Karol Kliszcz Blog
Łukasz Kołomański Blog
Łukasz Kołomański
jak pomóc im uwolnić się od uzależnień
e-uzależnienia
Andrzej Rubik
z komżą i bez komży
Na dłoń czy na klęczkach?
Andrzej Rubik Blog
Maria Fortuna-Sudor Blog
Maria Fortuna-Sudor
na marginesie
Strach
Tomasz Łach
okiem katechety
Bóg jest czy nie jest?
Tomasz Łach Blog

Archiwum

Rok 2007 - listopad
RODZINA SALEZJAŃSKA. Błogosławiony ks. Alojzy Variara

ks. Jarosław Wąsowicz SDB

strona: 20Alojzy Variara urodził się 15 stycznia 1875 r. w Viarigi w Piemoncie. W wieku 12 lat został przyjęty do domu salezjańskiego w Turynie, gdzie miał jeszcze okazję poznać księdza Bosko. W r. 1891 wstąpił do nowicjatu salezjańskiego w Foglizzo i tam rok później złożył pierwsze śluby zakonne. Podczas studiów seminaryjnych za sprawą kontaktów z misjonarzami salezjańskimi zapragnął wyjechać do Kolumbii.

Na kontynencie amerykańskim stanął w 1894 r. Z wielkim zapałem oddał się posłudze trędowatym w miejscowości Agua de Dios. W tej wiosce salezjanie z poświęceniem zorganizowali dla nich sklepy, warsztaty rzemieślnicze, szkołę, przychodnię lekarską oraz kościół. Alojzy od samego początku pobytu w Kolumbii poświęcał swój czas tym chorym ludziom. Opiekował się zwłaszcza dziećmi. Udało mu się zorganizować szkołę muzyczną, w której powstała m.in. orkiestra dęta. Trędowaci chłopcy koncertowali w całej okolicy. Kleryk Variara zorganizował w oratorium także grupę teatralną i różne stowarzyszenia religijne.

24 kwietnia 1898 r. Alojzy przyjął święcenia kapłańskie. Poświęcił się całkowicie pracy z biedną i opuszczoną młodzieżą. Jednym z największych osiągnięć ks. Alojzego było wybudowanie schroniska dla młodych. Założył zgromadzenie zakonne dla dziewcząt trędowatych lub pochodzących z rodzin trędowatych, które nazwał Zgromadzeniem Córek Najświętszych Serc Jezusa i Maryi. Nowe zgromadzenie zajmowało się młodzieżą. Niestety, działalność ks. Alojzego Variary jako zakonodawcy nie spotkała się z przychylnością przełożonych. Usunięto go z Kolumbii, zabroniono kontaktów z siostrami. Swoje cierpienie w ciszy serca do końca życia ofiarowywał jako wynagradzanie Sercu Pana Jezusa. Zmarł 1 lutego 1923 r. Miał zaledwie 48 lat.

Jan Paweł II wyniósł go na ołtarze14 kwietnia 2002 r. Podczas mszy beatyfikacyjnej powiedział: „Alojzy Variara, wierny naśladowca Jezusa miłosiernego i opiekun udręczonych. Od pierwszych chwil pobytu w tym kraju swe młode siły i liczne talenty poświęcił służbie trędowatym. Pierwszy salezjanin wyświęcony na kapłana w Kolumbii zdołał skupić wokół siebie grupę konsekrowanych niewiast, a wśród nich trędowate albo córki trędowatych, które z powodu choroby nie zostały przyjęte do zgromadzeń zakonnych. Z czasem grupa ta przekształciła się w Zgromadzenie Córek Najświętszych Serc Jezusa i Maryi, dynamicznie rozwijający się instytut, działający dziś w różnych krajach”.