facebook
Audiobook:
O Janku przyjacielu młodzieży
autor: Maria Kączkowska
odcinek 33: Zadanie życia spełnione


W Waszych intencjach modlimy się codziennie
o godzinie 15:00 w Sanktuarium
M.B.Wspomożycielki Wiernych w Szczyrku
O ustanie pandemii corona wirusa
Staszek
2020-05-29 10:06:03
W intencji wszystkich MAM
Ala
2020-05-29 10:04:41
Za Tomka z W
Piotr
2020-03-29 19:05:04
Blogi:
Agnieszka Rogala Blog
Agnieszka Rogala
relacje między rodzicami a dziećmi
Jak nie kochać dzieci.
Karol Kliszcz
pomiędzy kościołem, szkołą a oratorium
Bezmyślność nie jest drogą do Boga
Karol Kliszcz Blog
Łukasz Kołomański Blog
Łukasz Kołomański
jak pomóc im uwolnić się od uzależnień
e-uzależnienia
Andrzej Rubik
z komżą i bez komży
Na dłoń czy na klęczkach?
Andrzej Rubik Blog
Maria Fortuna-Sudor Blog
Maria Fortuna-Sudor
na marginesie
Strach
Tomasz Łach
okiem katechety
Bóg jest czy nie jest?
Tomasz Łach Blog

Archiwum

Rok 2005 - luty
RODZINA SALEZJAŃSKA - Spotkanie Współpracowników w Zagrzebiu

Paweł Masztalerz SWS

strona: 13




W dniach 5-9 stycznia br. w Zagrzebiu odbyło się regionalne spotkanie przedstawicieli Stowarzyszenia Współpracowników Salezjańskich inspektorii z Europy Centralnej.

Spotkanie zgromadziło 36 osób z wielu inspektorii naszego regionu. Polska, 15-osobowa reprezentacja, była najliczniejsza, miała istotny wpływ na przebieg forum. Prace analityczne, diagnostyczne i formułujące podstawy do dyskusji plenarnej odbywały się w czterech grupach: anglojęzycznej, niemieckojęzycznch oraz dwu włoskojęzycznych. Te ostatnie były zdominowane przez przedstawicieli krajów słowiańskich (Polska, Czechy, Słowacja, Słowenia, Chorwacja).

Sytuacja w wielu wspólnotach Współpracowników Salezjańskich w Polsce w ostatnich latach uległa zmianom. W niektórych ośrodkach, niegdyś bardzo dynamicznie działających i licznych, zaczyna słabnąć aktywność i polot. Często jest to wynikiem „dziury pokoleniowej”, której jako Stowarzyszenie nie potrafiliśmy przewidzieć i przygotować środków i metod zaradczych. Powodem spadku dynamiki bywa także „wypalenie się” liderów czy coraz trudniejsze problemy wynikłe z transformacji społecznej.

Podobnie wygląda sytuacja, choć może z trochę innych powodów, także winnych rejonach świata. Zaistniała więc konieczność gruntownej analizy wszystkich przyczyn, określenia zagrożeń i wskazania form i sposobów działania dających nadzieję na skuteczniejsze oddziaływanie na środowiska młodzieżowe i na indywidualne postawy ludzi. Podjęliśmy więc decyzję o przeanalizowaniu treści naszych regulaminów, sięgnięciu do korzeni i spojrzeniu na naszą rzeczywistość oczyma św. Jana Bosko.

W pierwszej, grupowej fazie, udało się ustalić niektóre przyczyny problemów w postawach światopoglądowych w dzisiejszym świecie. Zauważono między innymi, iż aktywność i zwiększenie znaczenia młodych w układach społecznych wiąże się często z szybszym przyswajaniem przez młodzież nowinek technologicznych, swobodniejszym poruszaniem się w coraz to bardziej zmieniającym się świecie. Za tymi zmianami nic nadążają ludzie starsi, doświadczeni, którzy w swoich reakcjach zachowują więcej spokoju,
dystansu. Ludzie młodzi, wydaje się, wyprzedzając pozostałych, napotykają na problemy wobec których często pozostają bezradni. Nie znaczy, że ich nie dostrzegają, nie próbują rozwiązać. Radą może być tylko konsekwentne podążanie za młodymi nas, wychowawców, opiekunów, formatorów. Towarzyszenie im w ich świecie.

Inną sprawą, która wywołała dyskusję, była aktywność polityczna Stowarzyszenia. Jaki zapis gwarantowałby mądre, skuteczne realizowanie w ustrojach państw społecznej nauki Kościoła i nie upolityczniał naszych struktur. W naszej dyskusji przeszliśmy do istoty posłannictwa aktywnych członków Kościoła. Tematów istotnych i ważnych było więcej. Owocem ich zgłębiania będzie już wkrótce nowa forma zapisów w Regulaminie Życia Apostolskiego.

W związku ze spotkaniem w Zagrzebiu nasuwają się jeszcze inne spostrzeżenia, np. dotyczące aktywności Słowian w Kościele europejskim, a także niezłomności postaw tych Współpracowników Salezjańskich, którzy pozostają aktywni w strukturach SWS na zachodzie Europy. Nie sposób nie docenić też trudu, jaki włożyli w realizację tego spotkania organizatorzy - ks. Stiepan Bolkovac (delegat generalny SWS) i Vucica Mirjana (koordynatorka naszego regionu).