facebook
Audiobook:
O Janku przyjacielu młodzieży
autor: Maria Kączkowska
odcinek 33: Zadanie życia spełnione


W Waszych intencjach modlimy się codziennie
o godzinie 15:00 w Sanktuarium
M.B.Wspomożycielki Wiernych w Szczyrku
O ustanie pandemii corona wirusa
Staszek
2020-05-29 10:06:03
W intencji wszystkich MAM
Ala
2020-05-29 10:04:41
Za Tomka z W
Piotr
2020-03-29 19:05:04
Blogi:
Agnieszka Rogala Blog
Agnieszka Rogala
relacje między rodzicami a dziećmi
Jak nie kochać dzieci.
Karol Kliszcz
pomiędzy kościołem, szkołą a oratorium
Bezmyślność nie jest drogą do Boga
Karol Kliszcz Blog
Łukasz Kołomański Blog
Łukasz Kołomański
jak pomóc im uwolnić się od uzależnień
e-uzależnienia
Andrzej Rubik
z komżą i bez komży
Na dłoń czy na klęczkach?
Andrzej Rubik Blog
Maria Fortuna-Sudor Blog
Maria Fortuna-Sudor
na marginesie
Strach
Tomasz Łach
okiem katechety
Bóg jest czy nie jest?
Tomasz Łach Blog

Archiwum

Rok 2019 - luty
Wśród patronów Światowych Dni Młodzieży w Panamie jest ŚW. JAN BOSKO, który otoczony jest szczególną czcią w tym kraju

Grażyna Starzak

strona: 12



OK. 3 500 MŁODYCH POLAKÓW JEST JUŻ W PANAMIE. To najliczniejsza z grup, które przyleciały z Europy, by wziąć udział w rozpoczynających się Światowych Dniach Młodzieży.


Spotkanie młodych chrześcijan świata z papieżem było tym razem bardzo maryjne. „Oto ja, służebnica Pańska, niech Mi się stanie według słowa twego” – tak brzmi hasło tego spotkania. Wśród dziewięciorga patronów 34. ŚDM jest św. Jan Bosko, który otoczony jest szczególną czcią w tym kraju.
W grupie polskich pielgrzymów jest m.in. 18 osób, które do Panamy poleciały pod opieką ks. Zygmunta Kostki, proboszcza salezjańskiej parafii pw. św. Stanisława Kostki i św. Jana Bosko w Krakowie. Są wśród nich studenci, kilku uczniów szkół średnich, osoby, które już pracują, a także dwie siostry zakonne. Przygotowując się do wyjazdu, spotykali się raz w miesiącu. Były to spotkania formacyjne. A więc msza św., adoracje, konferencje. Poznałam tę wspaniałą, bardzo żywiołową i radosną młodzież w czasie jednego z ostatnich spotkań, jakie mieli w parafii przed wylotem do Panamy. Rozmawiałam m.in. z Asią Dudek, doktorantką na Wydziale Fizyki na Uniwersytecie Jagiellońskim. Asia pochodzi z Filipowic pod Krakowem. W czasie ŚDM Kraków 2016 razem ze znajomymi stworzyli bardzo zaangażowaną grupę wolontariuszy, którzy zorganizowali pobyt w Filipowicach dla prawie 300 pielgrzymów. – To było tak wspaniałe przeżycie jednoczące całą naszą parafię, że postanowiliśmy zrobić wszystko, by znów móc poczuć tego ducha, te emocje związane ze ŚDM. Tym bardziej że w Krakowie nawiązaliśmy wiele znajomości z młodymi ludźmi z różnych krajów. Korespondujemy ze sobą i obiecaliśmy sobie, że znów się spotkamy. W Panamie – opowiada Asia Dudek.
W czasie krakowskich ŚDM wolontariuszką była także studentka Akademii Górniczo-Hutniczej Weronika Witczak z krakowskich Dębnik. Poznała tam wtedy księdza Zygmunta Kostkę. Razem wpadli na pomysł, żeby zorganizować wyjazd do Panamy. Weronika jeszcze dzień przed wylotem musiała zdać egzamin z chemii. Uczyła się pilnie, ale myślami była już za oceanem. Tam miała nadzieję zobaczyć znajomych z Węgier i Namibii, których poznała w czasie ŚDM w Krakowie. Pisali do Weroniki, że prawdopodobnie spotkają się na wydarzeniach centralnych. Co sobie obiecuje po Panamie? Ma nadzieję, że przeżycia duchowe będą równie mocne jak w czasie ŚDM w Krakowie. – Do końca życia nie zapomnę spotkania Ojca Świętego Franciszka z wolontariuszami w Tauron Arenie. Był tak blisko nas i zachęcał nas, byśmy pojechali na następne. Chyba to na nas, przynajmniej na mnie, tak podziałało, żeby zaplanować wyjazd do Panamy – wyznaje Weronika.
Polscy uczestnicy ŚDM w Panamie, żeby wyjechać do Ameryki Środkowej, musieli zgromadzić po ok. 6,5 tysięcy złotych. To spory wydatek dla młodych ludzi. Jak tego dokonali? Grupa pod wodzą księdza Kostki zarabiała m.in. sprzedając… ciastka w niedzielę przed kościołem, które piekli w piątek i w sobotę. Niektórych dofinansowali rodzice.
– Światowe Dni Młodzieży w Panamie mają być sposobnością do odnowienia maryjnej pobożności. Tam, gdzie brakuje takiego zasłuchania i zapatrzenia w Maryję, tam, gdzie brakuje wrażliwości na to, że Matka Boża modli się za nas, to życie Kościoła słabnie – przypomina bp Marek Solarczyk, przewodniczący Rady KEP ds. Duszpasterstwa Młodzieży. To przesłanie znalazło odbicie w logo 34. z kolei ŚDM. Jest tam stylizowany zarys Kanału Panamskiego na tle granic tego kraju, krzyż pielgrzymi oraz zarys postaci Maryi z pięcioma gwiazdami nad Jej głową. Wszystko to ujęte w kształcie serca. Logo utrzymane jest w kolorach białym i niebieskim, tylko krzyż jest czerwony. Cały rysunek jest naznaczony silnym akcentem maryjnym, a Matka Boża – jako Gwiazda oraz Most świata i Serce wszechświata – jest w jego centrum. Pięć gwiazd nad Jej głową symbolizuje pięć kontynentów, z których przybyli do Panamy uczestnicy światowego święta młodzieży. Czeka ich w Panamie wiele niespodzianek. Odwiedzą m.in.
pierwszą diecezję na stałym lądzie amerykańskim utworzoną w 1513 r. przez papieża Leona X. Będą także uczestniczyć w obchodach jubileuszu 500-lecia stolicy Panamy – pierwszego miasta na kontynencie amerykańskim. Przy czym Panama jako niepodległe państwo istnieje dopiero od 1903 r. Wcześniej, od XVI do XIX w., była posiadłością hiszpańską, a następnie krajem zależnym od Kolumbii. Patronką Panamy i ŚDM jest Matka Boża Starsza (Santa Maria la Antigua) – pierwsze wezwanie, pod którym Maryja była czczona na tym kontynencie i zarazem Jej najstarszy wizerunek obecny tu od 1513 r. Zresztą tym, co łączy Polaków i Panamczyków, jak i mieszkańców całej Ameryki Łacińskiej, jest pobożność maryjna. W tym kontekście jeszcze głębszego znaczenia zdają się nabierać słowa Matki Bożej, zaczerpnięte z Ewangelii według św. Łukasza, które są hasłem i tematem ŚDM.
Wielkim kultem w Panamie cieszy się również św. Jan Bosko. Przedstawiciele Komitetu Organizacyjnego ŚDM w tym kraju zwracają uwagę, że zależy im na tym, aby pokazać świętych związanych z regionem Ameryki Centralnej, który, jak podkreślają, jest Kościołem zbudowanym na krwi męczenników.


ABP JOSÉ DOMINGO ULLOA MENDIETA,
metropolita Panamy, tuż przed rozpoczęciem święta młodych chrześcijan powiedział, że jednym z głównych celów ŚDM jest „wzbudzenie nadziei wśród młodych ludzi” z Ameryki Środkowej, doświadczających trudnych zjawisk: emigracji, handlu narkotykami, przemocy. – Staramy się, by środkowoamerykańska młodzież podczas ŚDM przeżyła wyjątkowe doświadczenie życiowe – stwierdził hierarcha. Dodał, że papież Franciszek przyjechał do Panamy, by zapalić ten „płomień nadziei”.
Światowym Dniom Młodzieży w Panamie patronuje sześcioro świętych i dwoje błogosławionych: św. Jan Paweł II, św. Jan Bosko, św. Róża z Limy, św. José Sánchez del Río, św. Juan Diego, św. Marcin de Porres, bł. Maria Romero Meneses i bł. Oskar Romero oraz Maryja w wizerunku Matki Bożej Starszej.