facebook
Audiobook:
O Janku przyjacielu młodzieży
autor: Maria Kączkowska
odcinek 33: Zadanie życia spełnione


W Waszych intencjach modlimy się codziennie
o godzinie 15:00 w Sanktuarium
M.B.Wspomożycielki Wiernych w Szczyrku
O ustanie pandemii corona wirusa
Staszek
2020-05-29 10:06:03
W intencji wszystkich MAM
Ala
2020-05-29 10:04:41
Za Tomka z W
Piotr
2020-03-29 19:05:04
Blogi:
Agnieszka Rogala Blog
Agnieszka Rogala
relacje między rodzicami a dziećmi
Jak nie kochać dzieci.
Karol Kliszcz
pomiędzy kościołem, szkołą a oratorium
Bezmyślność nie jest drogą do Boga
Karol Kliszcz Blog
Łukasz Kołomański Blog
Łukasz Kołomański
jak pomóc im uwolnić się od uzależnień
e-uzależnienia
Andrzej Rubik
z komżą i bez komży
Na dłoń czy na klęczkach?
Andrzej Rubik Blog
Maria Fortuna-Sudor Blog
Maria Fortuna-Sudor
na marginesie
Strach
Tomasz Łach
okiem katechety
Bóg jest czy nie jest?
Tomasz Łach Blog

Archiwum

Rok 2007 - kwiecień
RODZINA SALEZJAŃSKA. Błogosławiony ks. August Czartoryski

ks. Jarosław Wąsowicz SDB

strona: 20



Urodził się w arystokratycznej rodzinie 2 sierpnia 1858 r. Był synem Władysława Czartoryskiego i księżnej hiszpańskiej Marii Amparo. Ojciec Augusta stał na czele emigracyjnego stronnictwa politycznego, zwanego od paryskiej siedziby Czartoryskich „Hotelem Lambert”. Gucio był od dzieciństwa chowany w miłości do Boga i ojczyzny. Jednym z wychowawców księcia był powstaniec styczniowy Józef Kalinowski, który wstąpił później do karmelitów i dzisiaj czcimy go jako św. Rafała Kalinowskiego.

W 1883 r. August po raz pierwszy spotkał św. Jana Bosko, który gościł w Hotelu Lambert w Paryżu. Odtąd młody książę starał się o przyjęcie do Zgromadzenia Salezjańskiego. Ksiądz Bosko nie był początkowo entuzjastą tego pomysłu. Miał nawet w jednej z rozmów powiedzieć: „Nasze zgromadzenie nie jest dla księcia”. Ostatecznie po interwencji papieża Leona XIII polski arystokrata został przyjęty w szeregi salezjanów w lipcu 1887 r. W listopadzie tegoż roku otrzymał z rąk księdza Bosko sutannę. Czartoryski wyróżniał się spośród współnowicjuszy pokorą, prostotą i posłuszeństwem.

August był salezjaninem zaledwie 6 lat. Pierwszą profesję zakonną złożył 2 października 1888 r., a święcenia kapłańskie otrzymał 2 kwietnia 1892 r. z rąk biskupa Reggio w San Remo. Było to wielkie przeżycie dla Czartoryskiego, ukoronowanie jego wieloletnich zmagań z przeciwnościami w realizowaniu powołania kapłańskiego. Jego przyrodni brat Witold, który uczestniczył we mszy św. prymicyjnej, powiedział po latach: „Ks. August był tego dnia niezwykle radosny i szczęśliwy, a w czasie mszy św. kilkakrotnie był jakby w ekstazie”. Niestety August był już wtedy bardzo chory. Zmarł 8 kwietnia 1893 r., w wieku 35 lat, w opinii świętości.

Ksiądz Bosko, przyjmując Augusta Czartoryskiego do zgromadzenia, miał zapowiedzieć, że będzie on prekursorem jego dzieła w Polsce. Książę August nie doczekał się przybycia salezjanów na ziemie polskie, ale przyczynił się do rozwoju zgromadzenia w naszym kraju poprzez patronat nad rzeszą młodych chłopców, którzy kształcili się we Włoszech w zakładach salezjańskich. Później jako salezjanie wrócili do ojczyzny i owocnie pracowali w duchu księdza Bosko na rzecz polskiej młodzieży.

25 kwietnia 2004 r. Ojciec św. Jan Paweł II ogłosił ks. Augusta Czartoryskiego błogosławionym.