facebook
Audiobook:
O Janku przyjacielu młodzieży
autor: Maria Kączkowska
odcinek 33: Zadanie życia spełnione


W Waszych intencjach modlimy się codziennie
o godzinie 15:00 w Sanktuarium
M.B.Wspomożycielki Wiernych w Szczyrku
O ustanie pandemii corona wirusa
Staszek
2020-05-29 10:06:03
W intencji wszystkich MAM
Ala
2020-05-29 10:04:41
Za Tomka z W
Piotr
2020-03-29 19:05:04
Blogi:
Agnieszka Rogala Blog
Agnieszka Rogala
relacje między rodzicami a dziećmi
Jak nie kochać dzieci.
Karol Kliszcz
pomiędzy kościołem, szkołą a oratorium
Bezmyślność nie jest drogą do Boga
Karol Kliszcz Blog
Łukasz Kołomański Blog
Łukasz Kołomański
jak pomóc im uwolnić się od uzależnień
e-uzależnienia
Andrzej Rubik
z komżą i bez komży
Na dłoń czy na klęczkach?
Andrzej Rubik Blog
Maria Fortuna-Sudor Blog
Maria Fortuna-Sudor
na marginesie
Strach
Tomasz Łach
okiem katechety
Bóg jest czy nie jest?
Tomasz Łach Blog

Archiwum

Rok 2005 - kwiecień
MISJE - Orawa dzieciom Afryki

Katarzyna Dumańska

strona: 17Połowa kwietnia to czas, kiedy Orawa budzi się do życia. Każdego roku jeden z niedzielnych poranków jest jakby cieplejszy, bardziej słoneczny, a to nie tylko za sprawą wiosny, ale głównie dzięki tradycyjnej już akcji Salezjańskiego Wolontariatu Misyjnego i Papieskich Dzieł Misyjnych, odbywającej się pod hasłem Orawa Dzieciom Afryki.

Pomysł organizacji imprezy zrodził się w 2002 r. w głowie wolontariuszki SWM i jednocześnie Orawianki rodem z Jabłonki – Jadwigi Karlak, która postanowiła zaangażować lokalną społeczność w pomoc Afrykańczykom, których życie miała okazję poznać podczas 3-miesięcznej pracy w Malawi. Jej entuzjazm i determinacja okazały się wystarczająco silne, by udzielić się nie tylko kościelnym i świeckim władzom Jabłonki i okolic, ale głównie mieszkańcom, którzy obecnie nie wyobrażają sobie wiosny bez misyjnego akcentu.

Orawa Dzieciom Afryki – to trwające jeden dzień wydarzenie, obejmujące 11 parafii dekanatu Jabłonka. Na tym terenie przez całą niedzielę głoszone są świadectwa misyjne misjonarzy i wolontariuszy świeckich połączone z kwestą przy kościołach.

Główny sztab akcji mieści się jednak w Zespole Szkół w samej Jabłonce, gdzie, dzięki gościnności dyrekcji, odbywa się prezentacja Wystawy Misyjnej i aukcja afrykańskich eksponatów i zdjęć. Finał imprezy – to charytatywny koncert muzyki, będący okazją do spotkania się folkowego brzmienia Podhala z rdzennie afrykańskimi rytmami, przy których wesoło bawią się zarówno uczestnicy, jak i organizatorzy. W tym roku Orawa połączyła się z Afryką 10 kwietnia, a mieszkańcy jak zwykle nie zawiedli. Dochód z zeszłorocznej akcji pomógł wybudować przychodnię medyczną w Kiabakari w Tanzanii. Tegoroczna zbiórka zostanie przeznaczona w części na wyposażenie tejże przychodni, a w części na budowę kościoła w miejscowości Nkhotakota w Malawi.

Orawa Dzieciom Afryki – to najlepszy dowód na to, że wystarczy pomysł, zapał i trochę dobrych chęci, by pomóc potrzebującym na misjach i jednocześnie choć na jeden dzień odmienić życie lokalnej społeczności.