facebook
Audiobook:
O Janku przyjacielu młodzieży
autor: Maria Kączkowska
odcinek 33: Zadanie życia spełnione


W Waszych intencjach modlimy się codziennie
o godzinie 15:00 w Sanktuarium
M.B.Wspomożycielki Wiernych w Szczyrku
O ustanie pandemii corona wirusa
Staszek
2020-05-29 10:06:03
W intencji wszystkich MAM
Ala
2020-05-29 10:04:41
Za Tomka z W
Piotr
2020-03-29 19:05:04
Blogi:
Agnieszka Rogala Blog
Agnieszka Rogala
relacje między rodzicami a dziećmi
Jak nie kochać dzieci.
Karol Kliszcz
pomiędzy kościołem, szkołą a oratorium
Bezmyślność nie jest drogą do Boga
Karol Kliszcz Blog
Łukasz Kołomański Blog
Łukasz Kołomański
jak pomóc im uwolnić się od uzależnień
e-uzależnienia
Andrzej Rubik
z komżą i bez komży
Na dłoń czy na klęczkach?
Andrzej Rubik Blog
Maria Fortuna-Sudor Blog
Maria Fortuna-Sudor
na marginesie
Strach
Tomasz Łach
okiem katechety
Bóg jest czy nie jest?
Tomasz Łach Blog

Archiwum

Rok 2004 - październik
Sposób na... „Cecylkę”

Basia, Justyna, żaneta

strona: 14




Jednym z listopadowych świąt jest uroczystość św. Cecylii. A któż to taki? Jest to patronka muzyki kościelnej, organistów i chórzystów.


Zgodnie z tradycją zapoczątkowaną przez św. Jana Bosko przy oratoriach i parafiach salezjańskich z pewnością działa wiele grup muzycznych, zespołów instrumentalnych, chórów czy schol, które wnoszą do wspólnoty wiele radości i uśmiechu, ale także poprzez śpiew na chwałę Bożą pomagają w modlitewnym skupieniu i głębszym przeżywaniu Eucharystii czy np. rekolekcji.

Uroczystość św. Cecylii to doskonała sposobność zaprezentowania dorobku tych grup, ukazania talentów, włożonej pracy i czasu poświęconego na przygotowanie repertuarów zespołów.

Jak uczcić dzień św. Cecylii? Można zorganizować koncert upamiętniający patronkę muzyki kościelnej tzw. „Cecyliadę” lub „Cecylkę”- jak mamy to w zwyczaju nazywać w naszym oratorium. Aby zorganizować taką uroczystość, należy się zastanowić, co jest naszym celem. Jak ma taka „impreza” wyglądać ( czy ma być huczna czy kameralna) i czy będą tylko pieśni czy także wiersze o tematyce religijnej.

Jeśli planujemy koncert na większą skalę musimy pomyśleć o odpowiednim miejscu, może to być duża sala lub kościół, lecz wówczas należy wykonawców nagłośnić - najlepiej profesjonalnie (ale zastanówcie się czy macie na to fundusze). Potrzebni będą także konferansjerzy, wykonawcy i recytatorzy. Jeśli koncert ma być kameralny, wystarczy nagłośnienie „amatorskie”, z którego korzystacie w każdą niedzielę.

Ważną sprawą jest poinformowanie potencjalnych widzów o planowanym wydarzeniu. Możecie zaprosić rodziców, parafian, kolegów ze szkół, nauczycieli. Niech świętują razem z wami. Możecie to zrobić poprzez zapowiedź w ogłoszeniach parafialnych, możecie też zrobić plakaty informacyjne lub foldery („profesjonalne” drukowane w drukarni lub robione własnoręcznie).

Planując recytację wierszy musicie dokonać wyboru konkretnych utworów (dobrze jest jeśli śpiewana po recytacji pieśń nawiązuje do wiersza). Cecyliada jest wspaniałą formą uwielbienia Boga poprzez muzykę.

Zachęcamy wszystkie oratoria i parafie do zorganizowania takiej uroczystości w swoich środowiskach, bo przecież kto śpiewa ten dwa razy się modli.