facebook
Audiobook:
O Janku przyjacielu młodzieży
autor: Maria Kączkowska
odcinek 33: Zadanie życia spełnione


W Waszych intencjach modlimy się codziennie
o godzinie 15:00 w Sanktuarium
M.B.Wspomożycielki Wiernych w Szczyrku
O ustanie pandemii corona wirusa
Staszek
2020-05-29 10:06:03
W intencji wszystkich MAM
Ala
2020-05-29 10:04:41
Za Tomka z W
Piotr
2020-03-29 19:05:04
Blogi:
Agnieszka Rogala Blog
Agnieszka Rogala
relacje między rodzicami a dziećmi
Jak nie kochać dzieci.
Karol Kliszcz
pomiędzy kościołem, szkołą a oratorium
Bezmyślność nie jest drogą do Boga
Karol Kliszcz Blog
Łukasz Kołomański Blog
Łukasz Kołomański
jak pomóc im uwolnić się od uzależnień
e-uzależnienia
Andrzej Rubik
z komżą i bez komży
Na dłoń czy na klęczkach?
Andrzej Rubik Blog
Maria Fortuna-Sudor Blog
Maria Fortuna-Sudor
na marginesie
Strach
Tomasz Łach
okiem katechety
Bóg jest czy nie jest?
Tomasz Łach Blog

Archiwum

Rok 2016 - lipiec/sierpień
Kraków jest światowym centrum kultu miłosierdzia

strona: 18



W Roku Miłosierdzia Światowe Dni Młodzieży w Krakowie odbywają się pod hasłem: Błogosławieni miłosierni, albowiem oni miłosierdzia dostąpią.

25 sierpnia 1905
We wsi Głogowiec, na pograniczu Wielkopolski i Mazowsza, przychodzi na świat trzecie dziecko Marianny i Stanisława Kowalskich. Dziecku nadano imię Helena.

1 sierpnia 1925
Wstąpienie Heleny Kowalskiej do Zgromadzenia Sióstr Matki Bożej Miłosierdzia. W zakonie przyjmuje imię Maria Faustyna.

22 lutego 1931
Pan Jezus ukazał się Siostrze Faustynie w celi płockiego klasztoru Zgromadzenia Sióstr Matki Bożej Miłosierdzia i według tej wizji polecił namalować swój obraz. Z tą chwilą rozpoczęła się jej prorocza misja.

1934
Ukończenie prac związanych z namalowaniem obrazu Jezusa Miłosiernego w wileńskiej pracowni Eugeniusza Kazimirowskiego.

26-28 kwietnia 1935
Pierwsze publiczne wystawienie obrazu Jezusa Miłosiernego w Ostrej Bramie w Wilnie. Od tego czasu powstało wiele różnych wersji wizerunku Chrystusa Miłosiernego malowanych według wizji Siostry Faustyny, które są w kościołach i kaplicach całego świata. Obraz z podpisem „Jezu, ufam Tobie” jest jednym z najbardziej znanych w historii Kościoła wizerunków Chrystusa ukrzyżowanego i zmartwychwstałego.

13-14 września 1935
Objawienie Siostrze Faustynie Koronki do Miłosierdzia Bożego. Październik

1937
Objawienie Godziny Miłosierdzia w klasztorze w Łagiewnikach.

5 października 1938
Siostra Faustyna umiera.

1947
Polscy biskupi kierują prośbę do Kongregacji Obrzędów w Watykanie o zatwierdzenie Święta Miłosierdzia.

1951
Kard. Adam Stefan Sapieha, metropolita krakowski, wyraża aprobatę dla obchodzenia tego święta w krakowskich Łagiewnikach.

1959
Kongregacja Świętego Oficjum, dzisiejsza Kongregacja Nauki Wiary, zakazuje „propagowania obrazów i pism przedstawiających kult Miłosierdzia Bożego w formach przedstawionych przez s. Faustynę”. Przyczyną odrzucenia kultu była nieznajomość niektórych oryginalnych dokumentów oraz brak ogólnego porozumienia w Episkopacie Polski co do jego oficjalnej formy.

21 października 1965
Rozpoczęcie procesu o życiu i cnotach Siostry Faustyny na szczeblu diecezji krakowskiej.

20 września 1967
Zakończenie procesu informacyjnego na szczeblu diecezji przez kard. Karola Wojtyłę. Odesłanie akt do Rzymu.

15 kwietnia 1978
Kongregacja Nauki Wiary odwołała swoje oświadczenie z 1959 r. i pozwoliła na kult Miłosierdzia Bożego. W nocie Stolicy Apostolskiej czytamy: „Święta Kongregacja, wziąwszy pod uwagę wiele oryginalnych dokumentów nieznanych w 1959 r., rozważywszy okoliczności dogłębnie zmienione, mając na względzie opinie wielu (biskupów) Ordynariuszy Polskich, ogłasza, że zakazy zawarte w cytowanej Notyfikacji, już nie są wiążące”.

1980
Ukazuje się encyklika Jana Pawła II „Dives in misericordia” w całości poświęcona Bogu bogatemu w miłosierdzie. Dała ona podstawę do zaaprobowania kultu, a zaraz potem ustanowienia Święta Miłosierdzia Bożego. Papież Franciszek wspomina o encyklice „Dives in misericordia” w bulli wydanej z okazji ogłoszenia 2016 roku – Nadzwyczajnym Rokiem Świętym Miłosierdzia Bożego.

1981
Pierwsze wydanie „Dzienniczka” Siostry Faustyny Kowalskiej.

1985
Kard. Franciszek Macharski, metropolita krakowski, wprowadza Święto Miłosierdzia Bożego do kalendarza liturgicznego w swojej diecezji. Obchodzone jest w pierwszą niedzielę po Wielkanocy. Wybór nie jest przypadkowy. Na ten dzień przypada bowiem oktawa Zmartwychwstania Pańskiego, które wieńczy obchody Misterium Paschalnego Chrystusa. Ten okres w liturgii Kościoła wyraźniej niż pozostałe ukazuje tajemnicę Miłosierdzia Bożego, która najpełniej została objawiona właśnie w męce, śmierci i zmartwychwstaniu Chrystusa.

18 kwietnia 1993
Beatyfikacja s. Faustyny przez Jana Pawła II na placu św. Piotra w Rzymie. Odsłonięcie relikwii s. Faustyny na ołtarzu pod łaskami słynącym obrazem Jezusa Miłosiernego w Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Krakowie-Łagiewnikach.

1995
Na prośbę Episkopatu Polski Ojciec Święty Jan Paweł II wprowadził Święto Miłosierdzia dla wszystkich diecezji w Polsce.

30 kwietnia 2000
Kanonizacja Siostry Faustyny przez Jana Pawła II na placu św. Piotra w Rzymie w łączności poprzez telemost z wiernymi zgromadzonymi w sanktuarium w Łagiewnikach. Ustanowienie święta Miłosierdzia Bożego dla całego Kościoła.

17 sierpnia 2002
Druga pielgrzymka Ojca Świętego Jana Pawła II do sanktuarium w Łagiewnikach i zawierzenie świata Miłosierdziu Bożemu podczas konsekracji bazyliki. ▪