facebook
Audiobook:
O Janku przyjacielu młodzieży
autor: Maria Kączkowska
odcinek 33: Zadanie życia spełnione


W Waszych intencjach modlimy się codziennie
o godzinie 15:00 w Sanktuarium
M.B.Wspomożycielki Wiernych w Szczyrku
Za Tomka z W
Piotr
2020-03-29 19:05:04
Proszę o modlitwę w intencji mojego taty - aby szybko wrócił do zdrowia. Jest po ciężkiej operacji i w stanie zagrażającym życiu.
Krzysztof
2020-02-15 22:26:08
Proszę Boga Ojca w imię Pana Jezusa za wstawiennictwem Matki Najświętszej o opiekę od zła, szczęśliwą podróż i błogosławieństwo we wszystkich sprawach dla rodziny Jana.
Jan
2020-01-29 13:28:49
Blogi:
Agnieszka Rogala Blog
Agnieszka Rogala
relacje między rodzicami a dziećmi
Jak nie kochać dzieci.
Karol Kliszcz
pomiędzy kościołem, szkołą a oratorium
Bezmyślność nie jest drogą do Boga
Karol Kliszcz Blog
Łukasz Kołomański Blog
Łukasz Kołomański
jak pomóc im uwolnić się od uzależnień
e-uzależnienia
Andrzej Rubik
z komżą i bez komży
Tożsamość
Andrzej Rubik Blog
Maria Fortuna-Sudor Blog
Maria Fortuna-Sudor
na marginesie
Teraz!
Tomasz Łach
okiem katechety
Bóg jest czy nie jest?
Tomasz Łach Blog

Archiwum

Rok 2015 - listopad
Od redakcji

ks. Adam Świta sdb

strona: 3Zgodnie z wymogami swojego systemu zapobiegawczego ks. Bosko troszczył się nie tylko o ducha, ale i o ciało swoich wychowanków. O to wszystko, co może dać zdrowie i je zachować, doprowadzić do tężyzny fizycznej i większej odporności na trudy życia. Ze szczególnym zatroskaniem dbał o chorych, o normowanie godzin nauki, pracy i snu, osobistą higienę, pomieszczenia, ubiór, a także o właściwe wyżywienie. W dzisiejszych czasach, gdy być może zapomnieliśmy o umiarkowaniu w jedzeniu i piciu, warto przypomnieć, co sam ks. Bosko zalecał, mimo że zmagał się z brakiem pieniędzy: pożywienie zdrowe, wystarczająco obfite, regularne i smaczne posiłki spożywane w sposób powolny i umiarkowany, w porach na to przeznaczonych, nie przystępowanie do nauki bezpośrednio po posiłku (Memorie Biografiche). Uczył swoich chłopców podstawowych reguł zachowania, aby dzięki nim nauczyli się sztuki życia. Jak mawiał, aby zachować zdrowie, konieczne jest spokojne sumienie, umiar w jedzeniu i piciu, życie w ruchu i unikanie sytuacji przeciwko cnocie czystości. Sentencja, do której stosował się ks. Bosko - w zdrowym ciele zdrowy duch – i dzisiaj warta jest przypomnienia.