facebook
Audiobook:
O Janku przyjacielu młodzieży
autor: Maria Kączkowska
odcinek 33: Zadanie życia spełnione


W Waszych intencjach modlimy się codziennie
o godzinie 15:00 w Sanktuarium
M.B.Wspomożycielki Wiernych w Szczyrku
Za Tomka z W
Piotr
2020-03-29 19:05:04
Proszę o modlitwę w intencji mojego taty - aby szybko wrócił do zdrowia. Jest po ciężkiej operacji i w stanie zagrażającym życiu.
Krzysztof
2020-02-15 22:26:08
Proszę Boga Ojca w imię Pana Jezusa za wstawiennictwem Matki Najświętszej o opiekę od zła, szczęśliwą podróż i błogosławieństwo we wszystkich sprawach dla rodziny Jana.
Jan
2020-01-29 13:28:49
Blogi:
Agnieszka Rogala Blog
Agnieszka Rogala
relacje między rodzicami a dziećmi
Jak nie kochać dzieci.
Karol Kliszcz
pomiędzy kościołem, szkołą a oratorium
Bezmyślność nie jest drogą do Boga
Karol Kliszcz Blog
Łukasz Kołomański Blog
Łukasz Kołomański
jak pomóc im uwolnić się od uzależnień
e-uzależnienia
Andrzej Rubik
z komżą i bez komży
Tożsamość
Andrzej Rubik Blog
Maria Fortuna-Sudor Blog
Maria Fortuna-Sudor
na marginesie
Strach
Tomasz Łach
okiem katechety
Bóg jest czy nie jest?
Tomasz Łach Blog

Archiwum

Rok 2006 - grudzień
POD ROZWAGĘ. Talizmany, amulety i inne magiczne przedmioty

*

strona: 14Zainteresowanie Harrym Potterem jest dla wielu producentów okazją dla proponowania nowych produktów związanych z magią. Ten biznesowy "ogon" przygód Pottera doskonale widać w dziecięcych modach, inspirowanych np. przez komiksowe opowieści o czarownicach. Moda ta obejmuje również nowe formy starych praktyk czy technik magicznych, między innymi użycia przedmiotów magicznych. Nastolatek jest w nich precyzyjnie instruowany jak rozłożyć planszę z całkiem niewinnymi napisami: uczyć się, odpocząć, iść na spotkanie itp. Dalej ma wziąć dołączony losu – metalowego przedmiociku i rzucać na planszę, aby wybrać czynność do wykonania. Jest to bardzo proste wprowadzanie w techniki magiczne, a równocześnie oduczanie racjonalnego planowania czasu.
Specjaliści zajmujący się magią klasyfikują dość precyzyjnie przedmioty magiczne. Najdłuższą historię spośród nich mają za sobą amulety. Są to kawałki rozmaitych substancji naturalnych takich jak skała, kość, drewno, muszla, kamień szlachetny. Mają one chronić przed chorobami, są zatem przedmiotami należącymi do "profilaktyki magicznej". Samo słowo amulet (łac. amuletum) pojawia się po raz pierwszy w "Historii naturalnej" Pliniusza.
Kolejną grupę stanowią fetysze, które są wytwarzane przez człowieka z surowców naturalnych. Są to np ususzone fragmenty roślin lub popiół ze spalonych kości ludzkich lub zwierzęcych.
Najbardziej wyrafinowanym produktem magicznym jest talizman (od arabskiego "tilasm", greckiego "telesma" - przedmiot konsekrowany; lub od hebrajskiego "tselem" - wyobrażenie). Jest on wytwarzany przez maga dla zaspokojenia potrzeb konkretnej osoby. W zależności od zadań , które mają spełniać (wzbudzenie zainteresowania w osobach płci przeciwnej, sukces na giełdzie itp) talizmany różnią się: materiałem, z którego są zrobione, figurami i napisami, które się na nich znajdują oraz czasem w którym zostały wykonane. I tak np. rubin jest kamieniem Marsa, ponieważ jest czerwony jak ogień i krew, i dlatego może służyć do wyrabiania talizmanu chroniącego przed ogniem. Trudno nie zauważyć, że analogia jest dosyć odległa, ale dla mistrzów magii nie jest to istotne. Przedmiot ma działać!
Czy jednak podobnie ma się rzecz z krzyżykami, medalikami, które nosimy? Czyż to nie odmiana talizmanów? Formuła pouczenia przed ich poświęceniem jest odpowiedzią: "Przedmioty religijne, które przenieśliście ze sobą są wyrazem waszej wiary. (…) W trakcie gdy prosimy z ich (świętych - przyp. mój) pomocą, aby Pan pobłogosławił te przedmioty, nie zapominajmy, że Pan oczekuje od nas przede wszystkim konsekwentnego świadectwa życia” . Krzyżyk czy medalik, które nosimy są wyrazem naszej wiary w żywą i kochającą nas osobę – naszego Pana Jezusa Chrystusa.