facebook
Audiobook:
O Janku przyjacielu młodzieży
autor: Maria Kączkowska
odcinek 33: Zadanie życia spełnione


W Waszych intencjach modlimy się codziennie
o godzinie 15:00 w Sanktuarium
M.B.Wspomożycielki Wiernych w Szczyrku
O ustanie pandemii corona wirusa
Staszek
2020-05-29 10:06:03
W intencji wszystkich MAM
Ala
2020-05-29 10:04:41
Za Tomka z W
Piotr
2020-03-29 19:05:04
Blogi:
Agnieszka Rogala Blog
Agnieszka Rogala
relacje między rodzicami a dziećmi
Jak nie kochać dzieci.
Karol Kliszcz
pomiędzy kościołem, szkołą a oratorium
Bezmyślność nie jest drogą do Boga
Karol Kliszcz Blog
Łukasz Kołomański Blog
Łukasz Kołomański
jak pomóc im uwolnić się od uzależnień
e-uzależnienia
Andrzej Rubik
z komżą i bez komży
Na dłoń czy na klęczkach?
Andrzej Rubik Blog
Maria Fortuna-Sudor Blog
Maria Fortuna-Sudor
na marginesie
Strach
Tomasz Łach
okiem katechety
Bóg jest czy nie jest?
Tomasz Łach Blog

Archiwum

Rok 2003 - grudzień
Posłani by świadczyć

ks. Tadeusz Soboń SDB

strona: 10



Pierwsi salezjanie – sześciu księży i trzech koadiutorów – przybyli do Japonii 77 lat temu. Odpowiedzialnym za tę wyprawę misyjną był ks. Wincenty Cimatti, obecnie kandydat na ołtarze. Wspaniała postać i świetlany wzór misjonarza salezjańskiego. Teraz w kraju kwitnącej wiśni pracuje wielu salezjanów – wśród nich także Polacy.

Pierwsi misjonarze rozpoczęli pracę misyjną od kościoła parafialnego w Miyazaki na wyspie Kiusiu w południowej Japonii. Powoli i systematycznie misja się rozrastała aż salezjanie dotarli także do Tokio, stolicy państwa. Osiedlili się także w Kawasaki, Osace i Nagasaki.

Posłani do młodzieży
Wszędzie tam, gdzie salezjanie przybywali szczególną opieką otaczali dzieci i młodzież. Teraz pracują w przedszkolach, szkołach podstawowych, średnich, a także na politechnice. Prowadzą też sierocińce, internaty, a we wszystkich salezjańskich parafiach działa specjalne duszpasterstwo młodzieżowe. Przy większych parafiach czynne są również oratoria, do których uczęszcza sporo dzieci i młodzieży w różnym wieku.

Przykład życia
Wychowanie młodego pokolenia należy do istoty naszego misyjnego posłannictwa. Wychowujemy dzieci, młodzież, ale także dorosłych poprzez ewangelizowanie. W pracy tutaj kładziemy główny akcent na to, aby tych, z którymi się spotykamy wychować na dobrych chrześcijan i uczciwych obywateli. Jeżeli nasi wychowankowie stają się ludźmi prawego i szlachetnego sumienia jest to dla nas zapłatą za trud. Nawet najwspanialszych wartości nie można jednak nikomu narzucić siłą, ale zachęcać poprzez dobry przykład i świadectwo życia. Dlatego nie tylko liczy się to, co robimy, ale przede wszystkim, jak żyjemy.

Wzniosłe cele
Każdy człowiek może sam wybierać odpowiednie wzory do naśladowania w swoim życiu. A dobry wychowawca powinien dostarczyć wychowankowi gamę wzorów, w których mógłby się rozmiłować i zapragnąć nowego i piękniejszego życia dla siebie. Jako salezjańscy misjonarze pragniemy przekazać tutejszej młodzieży, iż wszelkie talenty można i powinno się wykorzystać do wielkich i wzniosłych celów. Bóg stworzył i powołał nas do wielkich rzeczy.